Gdybym mógł cofnąć czas

Żeglarstwo, Biznes, Psychologia, Sport|04.01.2023

Jak Twój początek roku? Czy podobnie jak ja, ciekaw jesteś co się wydarzy i czego doświadczymy w 2023 ? Nie mam na myśli inflacji, wojny na Ukrainie czy jesiennych wyborów, bo na to nie mamy większego wpływu. Lepiej skupić się na tym, nad czym mamy kontrolę i co możemy osiągnąć dzięki swoim działaniom

Jestem bardzo zadowolony z planu jaki sobie ułożyłem na ten rok. Wybrałem trzy priorytety, na których się skupię (o szczegółach napisze poniżej). Jestem przekonany, że jeśli zadbam o energię, motywację i wykażę się efektywnością w działaniu, to będzie dobrze. Może nawet bardzo dobrze. 

Lubię czas przełomu roku. Dużo myślę o przyszłości, jak również cofam się do przeszłości. Ostatnio w swojej wyobraźni przeżyłem sytuację, w której przeniosłem się w czasie o 20 lat do roku 2003. Stanąłem przed sobą mając możliwość przekazać sobie tylko jedną radę. Wiecie co sobie powiedziałem? 

Zaraz Ci to zdradzę, ale najpierw krótkie wprowadzenie: 

Po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego na Igrzyskach w Atenach (2004) przesiadłem się na większą, dwuosobową łódkę klasy Star. Do załogi zaprosiłem mojego odwiecznego rywala Dominika Życkiego, z którym stworzyliśmy świetny duet

Żeglowaliśmy razem przez blisko 15 lat, wygrywając w tym okresie m.in. Mistrzostwa Świata (2008) i Mistrzostwa Europy (2012). Mieliśmy też oczywiście kilka mniej udanych startów, ale też wiele innych sukcesów i ciekawych doświadczeń. 


W 2017 roku Dominik nie mógł pojechać na regaty, w których chciałem wystartować. Zacząłem dzwonić do innych dobrych żeglarzy. Odzew był bardzo pozytywny. Na Mistrzostwach Europy na jeziorze Garda żeglowałem z Portugalczykiem Frederico Melo 🇵🇹. Na kolejnych z Niemcem Frithjofem Kleenem 🇩🇪. W 2019 roku w załodze z Brazylijczykiem Bruno Prada 🇧🇷 wygraliśmy Mistrzostwa Świata i trzy razy słynne regaty Bacardi Cup. To wszystko na Starze


Idąc tym śladem, do naszego projektu żeglarskiego Aspire (trzyosobowa łódka klasy 5.5) co jakiś czas zapraszamy z Przemkiem innych znakomitych załogantów. Pierwszy rok żeglowaliśmy z Brytyjczykiem Simonem Fry 🇬🇧. W zeszłym roku na Mistrzostwach Francji dołączył do nas utytułowany Szwajcar Flavio Marazzi 🇨🇭 W 2023 roku zaprosiliśmy do załogi wielokrotnego Mistrza Świata i Europy, Brytyjczyka Edwarda Wrighta 🇬🇧.


I teraz to co w tej historii najważniejsze: od każdego z tych wspaniałych żeglarzy nauczyłem się czegoś nowego. Każdy wywodzi się z innej kultury, innej szkoły, ma różne podejście, metody czy punkt widzenia. Nie przypuszczałem, że mając na swoim koncie złoty medal olimpijski, tytuły Mistrza Świata i Europy mogę się jeszcze czegoś nauczyć i coś znaczącego w sobie zmienić. Jak bardzo się myliłem. Przez ostatnie 4 lata żeglowania (z Frederico, Frithjofem, Bruno, Simonem, Flavio, Edem i Przemkiem) zdobyłem więcej wiedzy, cennych informacji i nowych umiejętności niż przez 15 lat żeglowania w tej samej załodze. Podkreślę w tym miejscu wielką wiedzę i umiejętności Dominika, do którego mam wiele szacunku i sympatii. 


Jaki z tego wniosek? Gdybym mógł cofnąć się w czasie do 2003 roku to powiedziałbym sobie: „Mateusz, bądź otwarty na nową wiedzę. Co jakiś czas zmieniaj otoczenie. Poznawaj nowych ludzi. I zapraszaj ich do swojego zespołu by poznać ich punkt widzenia i się od nich uczyć!”.


Szczególnie wartościowa jest dla mnie wiedza i umiejętności pozyskana od mojej „starej” konkurencji. Od zawodników, którzy byli kiedyś moimi rywalami. Dzisiaj stosuję tę zasadę nie tylko w sporcie, ale też w biznesie. Ale o tym następnym razem. 

Podobne historie