Ranking

Żeglarstwo, Technologie|18.12.2019

Jeden ranking wszystkich żeglarzy


Żeglarstwo przeżywa trudny czas. Na świecie, w Europie, również w Polsce coraz mniej osób zapisuje się na kursy i obozy żeglarskie czy zostaje członkami klubów. Z roku na rok tendencje są niestety spadkowe. Mówi się już o tym otwarcie na konferencjach, sympozjach, można też o tym przeczytać lub usłyszeć w licznych wywiadach. 


Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest z pewnością wiele. Jako te główne wskazuje się konkurencję jaką stanowią nowe technologie (gry i social media) oraz nowe, proste, łatwo dostępne, tanie i atrakcyjne dyscypliny sportu, z których wiele jeszcze kilka lat temu nawet nie istniało. 

Z badań i obserwacji wynika również, że żeglarstwo jest trudne do zrozumienia i śledzenia. Na świecie jest ponad osiem tysięcy klas jachtów! Co roku w żeglarstwie mamy 117 mistrzów świata! Prosty, zrozumiały przekaz jest trudny do sformułowania. Nie wspominając o odpowiedzi na pytanie, kto jest tym najlepszy w żeglarstwie? W porównaniu do tenisa, Formuły 1, golfa czy boksu odstajemy w tym aspekcie mocno. Potrzebne są nam proste i zrozumiałe rozwiązania. Jednozdaniowe odpowiedzi na podstawowe i proste pytania. 


Żeglarstwo przechodzi transformacje. Powstają nowe klasy jachtów(nie tylko bardzo szybkich), nowe narzędzia do śledzenia wyścigów, innowacyjne trasy po których żeglujemy, uproszczone procedury startowania, szybkość podawania ostatecznych wyników itp. Niektóre można ocenić jako te właściwe i korzystne, inne niestety komplikują i tak już skomplikowaną sytuację. 


Ciekaw jestem jak na tym tle sprawdzi się nowy projekt globalnego rankingu żeglarzy który został „zwodowany” w tym roku. Po raz pierwszy w historii naszej dyscypliny sportu powstaje jedno zestawienie sterników i załogantów wszystkich klas żeglarskich (z wyłączeniem żeglarstwa morskiego i oceanicznego). Inspiracją do stworzenia rankingu SSL jest tenisowy ranking ATP


SSL Ranking składa się z dwóch oddzielnych klasyfikacji: rankingu sterników oraz załogantów. Jako ciekawostkę powiem, że jestem w jednym i w drugim żeglując raz jako sternik a w innych regatach jako taktyk i trymer grota. Sportowcy są nagradzani za pomocą systemu punktów. Koncepcja klasyfikuje sportowców na podstawie wyników uzyskanych w regatach z ostatnich dwóch lat. Sześć najlepiej punktowanych wyników sumuje się na konto każdego zawodnika. 


Ponad 10 osób wpisuje dzień w dzień wyniki ostatnich regat z całego świata. Na tę chwilę jest w nim sklasyfikowanych ponad pięćdziesiąt tysięcy żeglarzy. Do końca roku ma ich być ponad siedemdziesiąt tysięcy. Kobiet i mężczyzn. Żeglujących na Laserze, 420, Optimiście, J70, Finnie, Słomce, OK Dinghy, ORC, Ćmie, Melgesie czy Słomce. Wszyscy razem. W jednym rankingu. Którego głównym założeniem i celem jest promocja sportowców i ich umiejętności. Ustalenie możliwie najodpowiedniejszej i najszerszej klasyfikacji. Umożliwienie prostego i zrozumiałego narzędzia komunikacji i przekazu. Promowanie regat wśród nie tylko żeglarskiej publiczności. Ranking SSL będzie również narzędziem wykorzystanym do wyboru członków reprezentacji państw, które w 2021 roku wezmą udział w pierwszym żeglarskim mundialu: SSL Gold Cup. Kolejne klasy jachtów dołączą do rankingu w tym i w przyszłym roku. 


Podczas jednych z regat podszedł do mnie portugalski żaglomistrz, którego córka żegluje na Słomce i 420-tce. Powiedział mi, że poziom emocji towarzyszący jej oraz w jej klubie wzrósł ostatnio znacząco, kiedy wszyscy oni sprawdzili, że nalazła się w światowym rankingu tuż przed Francesco Bruni oraz Peterem Burlingiem. Obaj mają dużą szansę mocno awansować w rankingu SSL po Pucharze Ameryki i Igrzyskach w Tokyo, ale na tę chwilę Mafalda jest przed nimi i z tego powodu jest bardzo szczęśliwa. 


Mateusz Kusznierewicz

Podobne historie