Mam 41 lat. Z natury jestem spokojnym człowiekiem. Taki się urodziłem. Tak też wychowali mnie rodzice. Nie krzyczę, nie unoszę się. Racjonalnie podchodzę do życia i sytuacji w których przychodzi mi się znaleźć. A dzieje się dużo. Każdego dnia mam wyzwania. Nie wszystko układa się po mojej myśli. Doznaję porażek, niepowodzeń. Bardzo często. W ciężkich chwilach zamiast cierpieć i rozpaczać od razu przechodzę do działania. Nie szukam winnych. Szukam rozwiązania. Nie zamykam się w sobie. Prostuję się i biorę głęboki wdech. Jestem gotowy do walki. Do zmierzenia się z problemem.

Sport wychował we mnie duszę wojownika. Ale to nie sport ułożył moją głowę. Mój światopogląd wypracowałem w sobie na przełomie lat. Podróżując po świecie i poznając różnych ludzi. Uważnie obserwując. Po pewnym czasie znalazłem sposób na szczęście.

Owym sposobem jest filozofia nazywana w nauce stoicyzmem. Modelem stoickiego człowieka był mędrzec żyjący w zgodzie z naturą. Kierujący się rozumem. Osiągał szczęście przez wewnętrzną dyscyplinę moralną oraz sumienne spełnianie tych obowiązków, które sam wokół siebie kreował lub spadały na niego naturalną koleją rzeczy. Co ważne odcinał emocje od zdarzeń zewnętrznych na które nie miał wpływu. Towarzyszyły mu zawsze wartości i zasady zgodne z naturą i szanujące innych ludzi.

Zabrzmiało prosto i ciekawie? A jakże! Ja to kupuję. Co więcej, lubię to i nie zamierzam zmieniać. W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, falach radości i smutków, sukcesów i porażek, dobra i zła, różnic i napięć oraz coraz większych podziałów niektórzy twierdzą, że idzie zwariować. A ja nie chcę zwariować. Dlatego używam głowy i rąk by tworzyć ciekawe i wartościowe rzeczy na które mam realny wpływ. To na tym skupiam swoją energię i emocje. Pragnę zmieniać świat na lepsze, uczestniczyć w jego rozwoju ale robię to przede wszystkim wtedy i tam gdzie będą zauważalne efekty. Oszczędzam natomiast emocje i czas na rzeczy na które nie mam wpływu.

Mam za sobą kolejny udany dzień. Takiego samego Wam życzę!

Mateusz Kusznierewicz